Αρχική » Επιμόρφωση - Σεμινάρια » 10η Πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού

10η Πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού

Η 10η Πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού γιορτάστηκε την Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου σε όλα τα σχολεία της χώρας.

Στο πλαίσιο του εορτασμού, το σχολείο μας κάλεσε τον καρδιολόγο κ. Παναγιώτη Ζαβιτσανάκη να μας μιλήσει για τα οφέλη του αθλητισμού στο καρδιαγγειακό και κυκλοφορικό σύστημα. Η ομιλία ήταν ενημερωτική για μαθητές και εκπαιδευτικούς και κράτησε το ενδιαφέρον όλων μέχρι τέλους.

Στη συνέχεια, η νοσηλεύτρια του τμήματος Ερυθρού Σταυρού Μεσολογγίου κ. Ελένη Λουκά, μας παρουσίασε πρώτες βοήθειες που μπορούμε όλοι να εφαρμόσουμε όταν και όποτε χρειαστεί. Ήταν πραγματικά ένα μάθημα ζωής για όλους στο οποίο συμμετείχαν ενεργά και αρκετοί από τους μαθητές μας εφαρμόζοντας τις μεθόδους που διδάχτηκαν.

Η αίθουσα της Περιφερειακής Ενότητας Αιτωλοακαρνανίας, που μας παραχωρήθηκε ευγενικά και ευχαριστούμε πολύ γι αυτό, ζωντάνεψε για μια ακόμη φορά με μαθητικές φωνές και χειροκροτήματα.

Η ημέρα έκλεισε με πολύ παιχνίδι στο γυμναστήριο του σχολείου μας.

Τη διοργάνωση όλων των δράσεων σχεδίασε ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου και καθοδήγησε ο Εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής κ. Χάρης Πολονύφης.

Και του χρόνου ΜΕ ΥΓΕΙΑ!