Αρχική » Ανακοινώσεις » Διατροφή και Υγεία, στο πλαίσιο του Εργαστηρίου Δεξιοτήτων της Α τάξης

Διατροφή και Υγεία, στο πλαίσιο του Εργαστηρίου Δεξιοτήτων της Α τάξης

Στα πλαίσια του μαθήματος «Εργαστήρια Δεξιοτήτων» της Α’ Γυμνασίου με διδάσκουσα την εκπαιδευτικό κ. Ευδοκία Παπανικολάου, επισκέφτηκε το σχολείο μας ο διατροφολόγος-διαιτολόγος κ. Σαλωνίτης Κωνσταντίνος.

Κατά τη διάρκεια της συνάντησης με τα παιδιά με θέμα «διατροφή και υγεία», έγινε ενημέρωση για τα οφέλη της σωστής διατροφής στη σωματική και στην ψυχική υγεία των εφήβων. Ο κ. Σαλωνίτης έκανε εκτεταμένη αναφορά και στο θέμα του body shaiming, οποιαδήποτε αρνητική κριτική γίνεται για το μέγεθος ή το σχήμα του σώματος, που δυστυχώς επηρεάζει πολύ, κυρίως τους εφήβους, λόγω της αλλαγής που πραγματοποιείται στο σώμα τους κατά τη διάρκεια της ανάπτυξης. Οι μαθητές ένιωσαν άνετα και έκαναν πολλές ερωτήσεις στον κ. Σαλωνίτη αποκομίζοντας έτσι γνώσεις που τους είναι απαραίτητες για τη σωματική και ψυχική τους υγεία.

Ευχαριστούμε θερμά τον κ.  Σαλωνίτη για την ανταπόκρισή του στην πρόσκληση του σχολείου μας και την τόσο κατατοπιστική ενημέρωση.